Práce s kenzanem

práce s kenzanem je rozdílná oproti tradičním aranžovacím pomůckám. Následující návod Vás provede, jak s Českým Kenzanem pracovat.

 

Pomůcky a nástroje

pro práci s kenzanem se doporučují následující pomůcky:

nízká nádoba - optimálně taková, která má hloubku ideálně 5 - 6cm

korektor - jedná se o dutou trubičku z jedné strany a dlouhý tupý hrot ze strany druhé. Pokud pracujete s dřevinami, větvičkami, tak se může stát, že se hroty ohnou. Dutou trubičkou je však můžete narovnat. Dlouhým tupým hrotem můžete vyčistit hrubé nečistoty mezi hroty.

Též může být dobrým pomocníkem při práci s jehličnatými větvičkami, kdy si s dutou trubičkou pomáháte tak, že větvičku ve vodorovné poloze tlačíte korektorem přímo na hroty. Tím zabezpečíte, že se o ostré hroty neporaníte, ani je neztupíte.

floristická páska (gutaperča) - s její pomocí můžete zpevnit měkké duté stonky, stonky, které se štěpí a nebo naopak zvětšit průměr tenoučkých stonků

fixační kaučuková páska - stačí pouze malé množství nalepit na dno misky či přímo na spodní část kenzanu a tím zaručíte, že se kenzan nebude klouzat

kartáč - jedná se o takový kartáč, který má dlouhé štětiny 2cm a více a kolmé v držáku. Díky těmto vlastnostem je možné se dostat se štětinami mezi hroty.

  pomůcky

  Příprava

  Květiny

  Když si přinesete květiny domů a nějaký čas nebyly ve vodě, konce stonků šikmo seřizněte a vložte na pár hodit do vody, aby se řádně napily.

  Poté květ zakraťte na vhodnou délku a napíchněte na hroty do požadovaného úhlu.

  Ikebana odborníci zastávají názor, že stačí vodu pouze dolévat a neměnit, ale setkáte se i s názorem, že se voda má vyměňovat. Tuto volbu už ponechám na Vás.

  Dřevité stonky

  I dřevité stonky je vhodné nejdříve nechat napít než začnete se samotným aranžováním. Stonky se nejdříve trošku zkrátí do úhlu, poté nožem nebo nužkami naříznete stonek do délku 2 - 3cm a vložte do teplé vody. Teplá voda je velice důležitá.

   

  Ukotvení měkkých stonků květin

   

  Napité a očištěné květiny můžete začít fixovat na hroty. Občas se stane, že během aranžování narazíte na problém. Tím mohou být duté či třepivé stonky (např. Kala, Alstromérie, Narcis). Po několikátem zapíchnutí na hroty ztratí pevnost a Vám nezbyde než stonek znovu seříznout. V tomto případě Vám pomůže zelená floristická páska, kterou si pomůžete tím, že konce stonků omotáte a tím si zpevníte problematické stonky.

   

  Pokud se rozhodnete pracovat s tenkými stonky (sněženky, polní tráva) může se stát, že nebudou držet mezi hroty, jelikož jejich rozestup je 2mm. V tuto chvíli je vhodné použít opět floristickou pásku, kterou můžete konce stonků omotat a tím docílíte širšího průměru. Na malé květiny, jako jsou sněženky či modřence, doporučujeme náš jarní kenzan 37mm, který má hroty nahuštěné více k sobě, tudíž odpadá nutnost stonky omotávat.

   

   

                       

  Práce s dřevitými stonky

  Český Kenzan se svými hroty o průměru 1mm je vhodný i na práci s dřevitými stonky. Avšak má to svá pravidla:

   

  - měkké dřeviny je možné zapichovat na hroty bez naříznutí, mezi ně se řadí nejčastěji lípa, smrkové větvičky a okrasné jehličnaté keře.

  - před samotným aranžováním se přesvědčte, zda hroty dřevitý stonek propíchnou bez větší námahy

  - všeobecně doporučujeme tvrdší větve či větvičky naříznout

  - náš kenzan zvládně i větvě a stromky větších průměrů - v takovém případě je vhodnější konce stonků rozklepat kladívkem

  - pokud naříznutý nebo naklepaný stonek nedrží na hrotech dostatečně pevně, stačí stonek zkrátit o kousek a tím byste měli zajistit pevnější fixaci

   

  jehličnany_měkké stonky bez rozklepání Měkké stonky jehličnanů

  DSC01264 Kmen stromku naklepaný kladívkem

  Naříznutí do křížku Tvrdý stonek naříznutý do křížku

  DSC01264 Změkčený kmínek o pr. 2,5cm

              1654072846116-removebg-preview(1)

  Český Kenzan a technika Ikebany

  Ikebana

  Ikebana je japonské umění aranžování květin sahající do počátku 20. století. Ta věnuje pozornost váze, stonkům, listům a větvím stejnou měrou jako květům. Jedná se o několik stylů, které se pevně opírají o určitá pravidla. V ikebaně je velmi důležité těsné spojení s přírodou a vnímání různorodosti ročních období.

  Pokud se zabýváte touto technikou může se stát, že Český Kenzan nebude pro Vaši práci vhodný.

  Při práci s dřevinami se v Ikebaně používá technika, kdy větvičku musíte na hroty upevnit bez naříznutí a potom ji ohýbat do daného úhlu. Při ohýbání této větvičky se hroty postupně zařezávají do stonku. Naše současné kenzany nejsou pro tuto techniku práce uzpůsobené a takové ohýbání jim nesvědčí. Avšak s měkčími větvičkami by měly naše hroty tuto techniku zvládnout.

  Zpět do obchodu